Lokal przyjazny niepełnosprawnym
Lokal przyjazny niepełnosprawnym

Czerniaki są nowotworami pochodzącymi z komórek barwnikowych. Najczęściej lokalizują się na skórze, w jamie ustnej i na pazurach. Czerniaki skórne często mają charakter niezłośliwy, czerniaki jamy ustnej i pazurów najczęściej są złośliwe.


Objawy:

 • Czerniak jamy ustnej.Właściciele trafiają do lekarza weterynarii z powodu występowania u swojego psa nadmiernego ślinienia, przykrego zapachu i krwawień z jamy ustnej oraz problemów ze zjadaniem karmy.

 • Czerniaki łożyska pazura mogą powodować obrzęki palca, kulawiznę i odpadnięcie pazura.

 • Czerniaki skórne zazwyczaj nie dają objawów. Na skórze widoczny jest ciemny guz (fot. 1). Czasami występują czerniaki pozbawione barwnika.

Rozpoznanie:

 • Rozpoznanie wymaga wykonania biopsji cienkoigłowej lub pobrania wycinka (fot. 2). Po zabiegu do badania histopatologicznego przesyła się całego guza.

 • Badania dodatkowe: mają na celu ustalenie stanu klinicznego pacjenta i ocenę stadium nowotworu. Wykonuje się badania krwi, zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej i badanie usg jamy brzusznej. Jeżeli okoliczne węzły chłonne są powiększone, to należy pobrać nich bioptat (ewentualne przerzuty).

Postępowanie:

 • Najskuteczniejszą metodą leczenia czerniaka jest chirurgiczne usunięcie guza! Czerniaka należy usuwać z dużym zapasem tkanki, a następnie wysłać do histopatologa, w celu oceny granicy cięcia (fot. 3, 4).
  Całkowite usunięcie czerniaka skóry w wielu przypadkach prowadzi do wyleczenia. Czerniaki jamy ustnej i pazurów mają tendencje do miejscowej wznowy i dają odległe przerzuty do płuc i narządów. Średni czas przeżycia psów po chirurgicznym usunięciu czerniaków w tych lokalizacjach, jeżeli nie zostanie wprowadzone dodatkowe leczenie przeciwnowotworowe, wynosi 6-8 miesięcy.
  Psy, u których stwierdzono przerzuty lub usuwany guz jest większy niż 2 cm, żyją znacznie krócej.

 • Radioterapia. Lecznicze naświetlania są w Polsce w weterynarii na razie mało popularne. Naświetlać można guzy nieoperacyjne lub okolicę, z której nowotwór został usunięty. Radioterapia może opóźnić odrastanie niecałkowicie usuniętego guza lub spowolnić wzrost guza nieoperacyjnego, wydłużając czas przeżycia zwierzęcia.

 • Chemioterapia. W przypadku czarniaka złośliwego chemioterapia może spowalniać wzrost i rozsiew nowotworu. W Przychodni Weterynaryjnej THERIOS stosowana jest karboplatyna. Cykl leczenia obejmuje 4 dożylne podania leku w odstępie 3 tygodni. Leczenie karboplatyną jest u większości psów dobrze tolerowane.
  Więcej informacji o karboplatynie znajdziesz tutaj.

 • Implanty cisplatynowe. Jest to nowa metoda miejscowego leczenia wielu nowotworów złośliwych. W czasie zabiegu usuwania guza lub po wygojeniu rany operacyjnej, w podskórzu umieszczane są implanty zawierające stopniowo uwalniający się lek, cisplatynę (fot. 5).

  Uwaga! Metoda ta dostępna jest w Przychodni Weterynaryjnej THERIOS!


Rokowanie i dalsze postępowanie:

Rokowanie przy czerniaku złośliwym jest dobre do złego. Małe, wcześnie wykryte guzy, mogą być całkowicie wyleczalne. Czerniaki jamy ustnej i pazurów rokują gorzej.

Pies, u którego stwierdzono złośliwego czerniaka, powinien być poddawany regularnym kontrolom lekarsko-weterynaryjnym: przez pierwsze 1,5 roku co 2-3 miesiące, potem co 6 miesięcy. Kontrolne badania obejmują pełne badanie kliniczne, zdjęcia rtg klatki piersiowej, usg jamy brzusznej i badania krwi.

Opis przypadku na blogu "Weterynarz po godzinach": kliknij tutaj >>

Więcej informacji na ten temat można znaleść artykułach:
Karboplatyna: lek przeciwnowotworowy

Autor: lek. wet. Maja Ingarden (2010)

Złośliwy czerniak u gończego polskiego.
Cytologiczny obraz czerniaka złośliwego: widoczne komórki nowotworowe częściowo wypełnione ciemnym barwnikiem.
Operacyjne usuwanie zajętego przerzutami czerniaka węzła chłonnego.
Guz pierwotny (mniejszy) oraz zajęty przerzutami czerniaka węzeł chłonny.
Implant cisplatynowy wszczepiany w PW THERIOS pacjentowi z czerniakiem złośliwym.

 

© Maja i Jacek Ingarden
Przychodnia Weterynaryjna THERIOS s.c.
32-400 Myślenice,
ul. Partyzantów 5a
tel. 12 274 41 30
tel. 12 274 41 69
tel. kom. 695 937 228
 
© 2008 Przychodnia Weterynaryjna THERIOS s.c.® | Wszelkie prawa zastrzeżone.