Lokal przyjazny niepełnosprawnym
Lokal przyjazny niepełnosprawnym

Zmiana barwy moczu u królików może być spowodowana kilkoma czynnikami:

  1. Barwnik porfirynowy - zmienia barwę moczu na czerwoną, co właściciele niesłusznie biorą za krwiomocz. Nie jest to objaw patologiczny. Przyczyną są najprawdopodobniej rośliny zawierające barwniki porfirynowe, igły sosny, czy niektóre antybiotyki. Barwa moczu wraca do normy w ciągu kilku dni, jednak czasem zmiana zabarwienia może nawracać.
  2. Krwiomocz (hematuria). W celu odróżnienia krwiomoczu od moczu zabarwionego barwnikami porfirynowymi należy wykonać badanie osadu - jeżeli pod mikroskopem będą widoczne krwinki czerwone, to mamy do czynienia z krwiomoczem. Krew może pochodzić z dróg rodnych (nowotwory macicy, poronienie, tętniak maciczny) lub moczowych (zapalenie pęcherz moczowego, polipy pęcherz moczowego, schorzenia nerek, DIC = zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego). Aby ustalić przyczynę krwiomoczu konieczne jest wykonanie badań dodatkowych (np. USG, RTG, badania laboratoryjne).
  3. Urobilinuria (urobilinogen w moczu) - urobilinogen jest produktem rozpadu hemoglobiny i pojawia się w moczu w przypadku hemolizy (rozpadu krwi). Jego obecność opisano również w przypadku pofirurii u białego królika nowozelandzkiego.

Autor: lek. wet. Maja Ingarden (2004-11-30)

 

© Maja i Jacek Ingarden
Przychodnia Weterynaryjna THERIOS s.c.
32-400 Myślenice,
ul. Partyzantów 5a
tel. 12 274 41 30
tel. 12 274 41 69
tel. kom. 695 937 228
 
© 2008 Przychodnia Weterynaryjna THERIOS s.c.® | Wszelkie prawa zastrzeżone.